Jakie rośliny wybrać do mało nasłonecznionego mieszkania?

Rośliny w mieszkaniu pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale również nawilżają powietrze i produkują tlen, dzięki czemu przebywanie w pomieszczeniu jest przyjemniejsze. Wybierając rośliny kierujmy się nie tylko ich walorami estetycznymi, ale również tym, co jesteśmy w stanie im zapewnić. Przedstawiamy listę cieniolubnych roślin, które doskonale nadają się do hodowania w mieszkaniach. Zanim jednak wybierzesz, w jakim miejscu je postawisz pamiętaj, że one również potrzebują światła! Zadbaj więc o to, żeby każdego dnia chociaż na chwilę docierało do nich światło słoneczne. Na przykład wcześnie rano lub późnym popołudniem.


Storczyki to pierwsza propozycja do mieszkań, w których jest dużo cienia i łagodne, rozproszone światło. Orchidee mają mnóstwo odmian, dzięki czemu z pewnością uda nam się znaleźć taką, która skradnie nasze serce. Efektowne kwiaty sprawiają, że storczyki świetnie się sprawdzą jako ozdoba salonu lub sypialni.

Skrzydłokwiat to roślina ciesząca się dużą popularnością, m.in. dlatego, że oczyszcza powietrze w pomieszczeniach, w których się znajduje. Dlatego ta pięknie prezentująca się roślina jest szczególnie polecana do sypialni, choć oczywiście dobrze się sprawdzi również w kuchni, czy salonie. Skrzydłokwiat nie potrzebuje dużej ilości światła, dlatego z powodzeniem można go hodować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Ważne jednak, aby zapewnić mu optymalną temperaturę (około 20 stopni) i sporą wilgotność powietrza.

Efektowne liście kalatei sprawiają, że podbiła ona serca wielu miłośników roślin, a grono jej fanów ciągle rośnie. Nie potrzebuje dużej ilości słońca, ponieważ dobrze się czuje w rozproszonym, łagodnym świetle. Jeśli jednak zdecydujemy się na tę roślinę, pamiętajmy, że potrzebuje ona dużej wilgotności (dlatego świetnie radzi sobie w łazience!), co może sprawiać pewne problemy podczas zimowych miesięcy. Dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie nawilżacza powietrza w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdowała kalatea.

Kolejną grupą roślin, które nie potrzebują dużej ilości światła, ale za to wymagają wysokiej wilgotności powietrza, są paprocie. Wybierając miejsce dla paprotki pamiętajmy, że później nie należy jej przestawiać, bo może zacząć więdnąć. Pomieszczenia, w których warto postawić paproć to sypialnia i łazienka, jeżeli tylko posiada ona okno.

I na koniec królowa modnych ostatnio roślin czyli monstera. Wyjątkowy kształt liści, dużo odmian oraz brak wygórowanych wymagań sprawiają, że monstery na stałe zagościły w naszych domach. Ich efektowny wygląd stanie się ozdobą każdego wnętrza! Wśród monster znajdziemy odmiany z całkowicie zielonymi liśćmi, liśćmi zielono-żółtymi, a także takie z białymi przebarwieniami na liściach. Monstery potrzebują wysokiej wilgotności powietrza i regularnego zraszania (dwa razy w tygodniu latem i w okresie grzewczym, raz w tygodniu przez resztę roku). Roślina dobrze się czuje w półcieniu lub łagodnym, rozproszonym świetle.

Mamy nadzieję, że ta krótka lista pomoże ci podjąć decyzję, jakie rośliny wybrać do niezbyt nasłonecznionego mieszkania. Hodowanie kwiatów i roślin potrafi być bardzo satysfakcjonujące i sprawiać dużo radości. Jeśli więc myślisz o zakupie roślin do mieszkania – nie wahaj się dłużej, tylko wybierz gatunek, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom i ozdób mieszkanie!

Poprzedni post Drewniany taras. Na co zwrócić uwagę zanim zaczniesz instalację
Następny post Jakie kolory ścian będą modne w 2021 roku?