Szara sofa w salonie – jak ją styliować i z czym komponować?

Niektóre blogi o wystroju wnętrz mówią, że szara sofa jest nudna lub nieoryginalna. Jednak w rzeczywistości szara sofa ma większy potencjał dekoracyjny niż jakikolwiek inny mebel w Twoim domu. Pomyśl o szarej sofie jak o czystym płótnie z nieskończoną liczbą możliwych kombinacji dekorów.

W rzeczywistości szare sofy mogą być najlepszą opcją dla domu o dowolnym stylu, ponieważ dobrze komponują się z różnymi kolorami, są ponadczasowe i znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości niż całkowicie biała sofa. Jakie są więc najlepsze sposoby na stylizację szarej sofy?

Poduszki i narzuty

Pierwszym krokiem do dekoracji kanapy powinny być zawsze poduszki. W przypadku szarej kanapy zalecamy jedną warstwę poduszek o wysokim połysku i drugą warstwę poduszek z bardziej matowej tkaniny.
Wybierz poduszki o wysokim połysku, które odzwierciedlają kolory spotykane w innych częściach pokoju i dodaj centralną poduszkę, która będzie działać jako centralny punkt.

Kiedy nadchodzą cieplejsze pory roku, wybierz cienkie i lekkie narzuty wzorzyste i drukowane, aby rozjaśnić i ożywić pomieszczenie. A gdy robi się zimno, wybierz na sofę pocieszające narzuty, aby zapewnić sobie ciepło i przytulność.
Niedrogie koce do rzucania można łatwo wymieniać, gdy zmieniają się pory roku i trendy, więc wypróbuj nieoczekiwane kombinacje i zobacz, co się najlepiej komponuje Wybierz kolor lub materiał, który kontrastuje z materiałem Twojej sofy.

Stolik kawowy

Przy każdym projekcie wnętrza ważne jest, aby wziąć pod uwagę kształt i kontury mebli. Więc jeśli masz kwadratową sofę, rozważ stolik kawowy z odrobiną krzywizny aby zrównoważyć kanciaste elementy pokoju. A jeśli masz małą przestrzeń do pracy, nic nie przebije stolików kawowych ze szklanym blatem, które pomogą Ci uniknąć wizualnie nieporęcznych alternatyw, pozostając jednocześnie łatwymi w użyciu.

Stylizacja szarej sofy polega na tworzeniu uderzających wizualnie kontrastów. Dlatego można wyposażyć aksamitną sofę w dopasowane drewniane stoliki, aby uzyskać wizualną teksturę.
Podobnie jak w przypadku stolików nocnych, połóż pasujące elementy po obu stronach sofy i rozłóż kilka podstawek pod stolikami.

Sztuka, oświetlenie i rośliny

Grafika jest integralną częścią każdego salonu. A podczas stylizacji szarej sofy upewnij się, że akcesoria nawiązują do kolorów grafiki.
Oświetlenie jest istotną częścią Twojego salonu i powinieneś mieć co najmniej jedno źródło, które jest specjalnie dostosowane do sparowania z szarą sofą. Przykładowo możesz umieścić dwie lampy po obu stronach szarej sofy: większą lampę jako podstawową warstwę oświetlenia i lampę stołową do czytania.
Pomoże Ci to również uniknąć stosowania wyłącznie oświetlenia klinicznego i zimnego oświetlenia górnego, pomagając jednocześnie stworzyć atrakcyjny i zachęcający schemat oświetlenia.

Podczas stylizacji swojej kanapy pamiętaj, aby uwzględnić pionowe elementy projektu, aby kontrastować z poziomym układem kanapy. Jednym ze sposobów jest otoczenie kanapy wysokimi roślinami.
Dodaj np. po dwie rośliny po obu stronach szarej sofy, przyciągając wzrok w stronę gustownej ściany galerii. Innym sposobem jest wprowadzenie na dużą skalę fragmentów dzieł botanicznych określających pomieszczenie, które naprawdę zapadają w pamięć, jeśli nie jesteś zwolennikiem i amatorem botaniki.

Poprzedni post Co to jest mur oporowy? Jak go zbudować krok po kroku
Następny post Drewniany taras. Na co zwrócić uwagę zanim zaczniesz instalację