Co to jest mur oporowy? Jak go zbudować krok po kroku

Jak sama nazwa wskazuje, mur oporowy służy do podparcia, tzn. do powstrzymania i oparcia się bardzo silnym naciskom kawałka ziemi, najczęściej składającego się z ziemi lub piasku. Ogólnie rzecz biorąc, stosuje się go w celu zapobiegania osuwiskom i osuwiskom, gdy podłoże jest nachylone. Jest on szeroko stosowany na brzegach rzek i drogach publicznych, ale mur oporowy jest również stosowany w prywatnych ogrodach.

Jaki jest cel ściany oporowej?

Ściana oporowa to ściana, która może zawierać napór, zwykle o wysokości co najmniej dwóch metrów, zapobiegający osuwaniu się ziemi. Celem takiej ściany jest zatrzymanie ziemi w określonej i zredukowanej przestrzeni. Dla osoby prywatnej, zbudowanie muru oporowego w swoim ogrodzie pozwala na stworzenie dodatkowej przestrzeni, często przeznaczonej do sadzenia kwiatów i drzew. Aby tego typu ściana była skuteczna, należy upewnić się, że wilgoć do niej nie dostanie się, a przede wszystkim, że nie ulegnie stagnacji. Mur oporowy nie powinien normalnie przekraczać czterech metrów wysokości i nie powinien być budowany na gruncie o nachyleniu większym niż 10°.

Jak zbudować mur oporowy?

Ściana oporowa jest jedną z najtrudniejszych do wykonania konstrukcji w murze. Musi ona wytrzymywać ekstremalne obciążenia, a jej konstrukcja musi być niezwykle skrupulatna, aby zagwarantować jej solidność.
1. Pierwszym krokiem jest oznaczenie dokładnej lokalizacji ściany oporowej za pomocą palika i liny.
2. Wykopać rów, nieco szerszy niż bloki żużlowe, których będziesz używał, wzdłuż trasy, którą narysowałeś z liną. Pozostawić na głębokość 2,5 cm na 20 cm oczekiwanej wysokości ściany.
3. Następnie należy zagęścić glebę na dnie wykopu, najlepiej za pomocą zagęszczarki do gleby, aby ją wyrównać.
4. Na dnie wykopu umieścić 10-15 cm warstwę grubego żwiru i rozprowadzić ją równomiernie grabiami.
5. Sprawdzić, czy warstwa jest równa z poziomicą i ponownie zasypać całość.

Układanie fundamentów.

Następnie należy przystąpić do układania fundamentu ściany oporowej, składającej się z bloczków żużlowych, zazwyczaj 20 cm bloczków pełnych. Ten krok musi być przeprowadzony ostrożnie. Od tego zależy jakość całej ściany. Elementy, które składają się na fundament, muszą być stabilne, solidne i dobrze połączone ze sobą. Pierwszy rząd bloków należy umieścić na dole wykopu, na warstwie spodniej. Uderzyć w nie gumowym młotkiem, żeby je prawidłowo ustawić. Na koniec, w celu wykończenia fundamentu, należy zasypać rząd pustaków żużlowych kruszonym kamieniem, aby zapobiec jego opadaniu w czasie.

Sama konstrukcja ściany oporowej.

Do pierwszego z nich dodasz teraz drugi rząd żużlowych bloków, odsuń je od siebie i upewnij się, że są dobrze ułożone. W tym celu należy nałożyć zaprawę, upewniając się, że nie jest ona zbyt mokra, na dolny blok żużla i umieścić górny blok żużla, mocno dociskając, aby zapewnić jego solidność. Operację należy powtarzać tylko do momentu uzyskania żądanej wysokości ściany oporowej. Aby ukończyć mur, można na przykład ułożyć płyty nad ostatnim rzędem pustaków żużlowych.

Różne rodzaje murów oporowych.

Ściana oporowa jest konstrukcją zbudowaną z muru. Generalnie, jest on wykonany z bloków żużlowych. Ale może być również wykonana ze stali, żelbetu, cegły, suchego lub wykończonego kamienia, gruzu, drewna lub tworzywa sztucznego. Istnieje kilka różnych typów:
a. samostabilna ściana oporowa wykonana z żelbetonu lub pustaków żużlowych, która wykorzystuje ciężar zawartego w niej gruntu do stabilizacji;
b. ściana oporowa „ciężaru”, która przeciwstawia swój ciężki ciężar do naporu ziemi, którą trzyma;
c. mur oporowy gabionu, rodzaj żelaznej klatki wypełnionej kamieniami, której zaletą jest możliwość spływu wody;
d. suchy kamienny mur oporowy, składający się głównie z kamieni, jak sama nazwa wskazuje, co ułatwia drenaż.

Poprzedni post Najdroższe wystroje wnętrz w kasynach
Następny post Szara sofa w salonie – jak ją styliować i z czym komponować?