Jak wykryć, czy termostat w lodówce działa prawidłowo?

Termostat jest urządzeniem lub sprzętem służącym do automatycznej regulacji temperatury w lodówce. W urządzenie to wyposażone są lodówki, grzejniki i klimatyzatory. W tym artykule przyjrzymy się, jak zidentyfikować, czy termostat lodówki jest uszkodzony.

Jak działa termostat?

Termostat lodówki to urządzenie odpowiedzialne za regulacją prądu elektrycznego  w sprężarce, w zależności od temperatury panującej wewnątrz. W ten sposób kontroluje stopnie poprzez sondę. Po uruchomieniu sondy, która wykryje niepożądaną zmianę temperatury, natychmiast wysyła sygnał do sprężarki. Sprężarka albo zaczyna wytwarzać więcej zimna, albo przeciwnie – przestaje to robić. Termostat lodówki ma różne wartości ustawienia temperatury, zwykle od 1 do 9. Dlatego jeśli chcesz więcej zimna, ideałem jest ustawienie go od 7 do 9; jeśli chcesz mniej zimna, możesz go ustawić między 2 a 5.

Jak wykryć, czy termostat działa prawidłowo?

Pierwszym znakiem, który zauważymy, gdy termostat lodówki działa nieprawidłowo, jest to, że chłodzi on zbyt mocno lub przeciwnie – zbyt słabo. Gdy lodówka nadmiernie się schładza, powoduje to wzrost szronu i osadzanie się lodu na żywności. Można również znaleźć całkowicie zamrożone warzywa. Z kolei, gdy termostat nie chłodzi odpowiednio, przechowywane przez nas płyny będą ciepłe lub o temperaturze pokojowej. Sposoby na właściwe przechowywanie żywności znajdziesz w prodieta.pl. Dodatkowo portal ten zawiera liczne przepisy i porady gastronomiczne.

Aby upewnić się, że termostat lodówki jest uszkodzony, należy przede wszystkim obniżyć regulator temperatury do minimum i bardzo uważnie nasłuchiwać, czy hałas wskazuje na uruchomienie silnika sprężarki. Możesz również sprawdzić, za pomocą profesjonalnego testera, demontując termostat, czy urządzenie przesyła prąd.

Jeśli jednak nie masz pod ręką testera i nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, najlepiej zadzwonić na linię obsługi klienta producenta lodówki i poprosić o pomoc technika. W takim przypadku fachowiec sprawdzi i określi, czy termostat wymaga wymiany.

Istnieją dwa rodzaje termostatów: ręczne i automatyczne. Wiedząc o tym, podczas resetowania urządzenia, istnieją dwa sposoby postępowania, które są następujące:

  • Jeśli reset jest ręczny, należy nacisnąć przycisk, aby przywrócić urządzenie do fabrycznych ustawień.
  • Jeśli reset jest automatyczny, urządzenie samo wraca do pozycji wyjściowej.

Zadbaj o swoją lodówkę

Teraz, gdy już wiesz, jaka jest funkcja i jak rozpoznać nieprawidłowo działający termostat lodówki, powinieneś wiedzieć, że regulacja zależy nie tylko od temperatury wewnętrznej, ale także od stabilności napięcia elektrycznego, ilości ładunku żywności oraz ilości razy, jaką otwieramy i zamykamy lodówkę.

Poprzedni post Narzędziowy niezbędnik majsterkowicza – co musi mieć każda złota rączka?
Następny post Oto akcesoria, których nie może zabraknąć w Twojej szafie lub garderobie