Jakie są zalety płyt gipsowo-kartonowych?

Coraz częściej można spotkać domy, których konstrukcja wewnętrzna jest wykonana z płyty gipsowej, ale dlaczego? Choć jest to system już powszechnie stosowany i pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, to popularyzacja tego typu płyt w polskich domach i biurach od lat 70. ubiegłego wieku wynika w dużej mierze z faktu, że są to lekkie, uniwersalne i łatwe w obróbce materiały, które nie tylko obniżają koszty pracy, ale także umożliwiają przeprowadzenie remontu w rekordowo krótkim czasie i poprawiają jakości izolacji, zarówno termicznej, jak i akustycznej.

Jakie są zalety płyt gipsowo-kartonowych?

Oto osiem powodów, dla których płyty gipsowo-kartonowe stają się jedną z preferowanych dziś alternatyw do pokrywania i ochrony różnych przestrzeni.

Czysty, łatwy i szybki montaż

Jest to znacznie czystszy i szybszy proces budowy niż metoda tradycyjna. Do montażu potrzebne są jedynie metalowe profile, na które z obu stron przykręca się arkusze płyt. Następnie należy pokryć pastą otwory po wkrętach i łączenia płyt, które wcześniej zostały zakryte specjalną taśmą.

Odporny, izolujący i bezpieczny materiał

Jeśli planujesz przeprowadzić remont, istnieje kilka rodzajów płyt gipsowo-kartonowych laminowanych: płyty różowe, które zapewniają wysoką odporność na ogień, ponieważ jest to materiał ognioodporny, bezpieczny i bardzo dobrze nadający się do montażu w strefach niebezpiecznych; płyty zielone lub płyty odporne na wilgoć i pleśń; płyty chroniące przed dyfuzją pary wodnej lub płyty z perforacją, które izolują od wszelkiego rodzaju hałasu. Dodatkowo ich izolacyjny charakter pozwala na utrzymanie temperatury w każdej przestrzeni, unikając strat energii. Czasami jednak zdarza się ze płyty pękają, ale można tego uniknąć. Dowiedz się w jaki sposób: https://projektowa.pl/co-zrobic-zeby-plyta-gipsowo-kartonowa-nie-pekala

Lekki materiał

Jedną z głównych zalet płyt gipsowych jest to, że są one bardzo lekkie, co sprawia, że są znacznie łatwiejsze w transporcie.

Bardzo ekonomiczne

Płyty gipsowe są materiałem znacznie tańszym niż cegła czy tradycyjny beton, co również znacznie obniża cenę robocizny.

Materiał wielofunkcyjny

Kolejną z głównych zalet jest to, że zapewniają one mnogość rozwiązań, najczęstszym jest tworzenie sufitów, okładzin ściennych, budowa ścianek działowych w celu oddzielenia i podziału przestrzeni wewnętrznych lub mogą być nawet wykorzystane do budowy mebli. Możliwości są nieograniczone.

Bardziej elastyczne i wszechstronne

Płyty gipsowe dają również możliwość zakrzywiania ścian w domu. Ich duża plastyczność pozwala na uzyskanie wspaniałych wykończeń.

Atrakcyjne wzory

Jak już wspomnieliśmy, ich uniwersalność pozwala na projektowanie wszelkiego rodzaju przestrzeni, od nowoczesnych i futurystycznych po bardziej klasyczne modele. Płyty gipsowe są więc dobrą okazją do tego, aby dać wolną rękę naszej kreatywności.

 

 

Poprzedni post Depilacja laserowa a płodność
Następny post Cechy charakterystyczne brutalizmu